Bizi takip edin
Diller tr en

AUTM


AUTM (Association of University Technology Managers), 1974 yılında kamu kaynaklı araştırma sonuçlarının etkin bir şekilde ticarileştirilememesi sonucunda Üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofislerinin yöneticileri tarafından kurulan bir dernektir. Bugün itibariyle 350’den fazla üniversite, araştırma merkezi, hastane ve yüzlerce özel şirketi üye olarak bünyesinde barındırmaktadır. AUTM teknoloji transferi konusunda yeni uygulama ve yöntemler geliştirerek araştırma sonuçlarının ticari bir ürüne dönüştürme sürecini hızlandırmayı ve buna yönelik farklı sistem ve mekanizmalar oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bilgi ve tecrübelerini paylaşarak, elde edilen deneyimlerden yararlanarak bu sürecin verimliliğin artmasını hedeflemektedir.

www.autm.net

 

AUTM International Committee Üyeliği:  Bu ilişkilerin sonucu olarak, ÜSİMP 2015 yılında oluşturulan Avrupa Birliği (ASTP temsil etmekte), Tayland, Malezya, İsveç, Japonya, İrlanda, Güney Afrika, Almanya, Avustralya ve Brezilya’nın da yer aldığı “AUTM International Committee” Üyeliği teklif edilmiştir. 

 

AUTM – Association for University Technology Managers (Üniversite Teknoloji Transfer Merkezleri Derneği):  2011 yılının Haziran ayında AUTM ile yapılan görüşmeler sonunda Türkiye’de eğitimler, çalıştaylar düzenlenmesi, deneyim paylaşımları ve teknik danışmanlık gibi konularda işbirliğine yönelik bir “AUTM-ÜSİMP İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

Bu işbirliği kapsamında AUTM ile bugüne kadar her biri ortalama üç gün süre toplam yedi eğitim programı düzenlenmiştir. AUTM ile ayrıca, dört ortak çalıştay/seminer düzenlenmiştir. Bu çalıştaylara Türkiye’nin farklı bölgelerinden 69 Kurum ve kuruluştan 147 kişi katılmıştır.