Sakarya Teknokent

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü No:7 Serdivan/Sakarya
T: +90(264) 3460202  | F: +90(264) 3460392
 |  iletisim@sakaryateknokent.com

 Sakarya Teknokent A.Ş., Bakanlar Kurulu’nun 27.08.2008 tarih ve 26980 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararı uyarınca 2009 yılında kurulmuş ve 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
Sakarya Teknokent A.Ş.’nin Ortaklarını; Sakarya Üniversitesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Adapazarı Belediyesi, Serdivan Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası ve 1. Organize Sanayi Bölgeleri Müdürlüğü oluşturmaktadır. Sakarya ilindeki tek Teknoloji Geliştirme Bölgesi olan Sakarya Teknokent, Sakarya Üniversitesi sınırları içinde Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ayrılan yaklaşık 50.000 m2 alan içerisinde üç ayrı binada hizmet vermektedir. A ve B bloklarında Ar-Ge firmalarının kullanımında toplamda 71 ofisin yanı sıra 1 konferans salonu, 1 VIP toplantı salonu, 2 toplantı salonu, 3 idari ofis, 1 sergi alanı, 1 restoran bulunmaktadır. Kuluçka merkezi olarak hizmet veren ROSEM binasında ise toplam 32 ofis, 1 toplantı salonu, 1 konferans salonu yer almaktadır. Üç binanın toplam kapalı hizmet alanı yaklaşık 3,145 m2 dir.Sakarya Teknokent’te 18 tanesi öğretim üyeleri tarafından kurulmuş toplamda 68 firma faaliyet göstermektedir. Bu firmalar şimdiye kadar toplamda 66 adet proje tamamlanmıştır ve yeni projeler üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir.
Sakarya Teknokent ’in amacı;
• Üniversite-sanayi ilişkilerinin somut işbirliklerine dönüşmesi sağlamak,
• Teknoloji tabanlı yeni şirketlerin kurulması ve mevcut küçük şirketleri büyümesi sağlamak,
• Ekonomik ve teknolojik düzeyin arttırılmasını sağlamak,
• Uluslararası rekabet gücünün arttırılmasını sağlamak,
• Bünyemizde bulunan firmalarımızın teknolojik tabanlı projelerde bir arada çalışmalarını sağlamaktır.
Sakarya Teknokent A.Ş.; Ar-Ge faaliyetlerinin, bölgede geçerli olan mevzuat çerçevesinde yürütülüp yürütülmediğini kontrol etmek ve Teknokent’te ihtiyaç duyulan işletme hizmetlerinin verilmesini sağlamakla yükümlüdür. Sakarya Teknokent bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerine devam etmektedir.
Sakarya Teknokent ‘in ana hizmeti Ar-Ge faaliyeti yürütmek isteyen kuruluşlara kiralama yöntemiyle nitelikli ofis sağlamak veya yap-işlet-devret modeline göre kendi binasını yapmak isteyen kuruluşlara arsa tahsisi yapmaktır. Sakarya Teknokent, bünyesindeki Ar-Ge kuruluşlarına güvenlik, ısıtma, elektrik ve gaz dağıtım vb. işletme hizmetlerinin yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları danışmanlık, eğitim gibi destek hizmetleri de sunmak, üniversitenin kaynaklarından yararlanılması konusunda arayüz görevi yapmaktadır.
Mevcut Sakarya Teknokent binamızdaki ofislerin doluluk oranları %100’e ulaşmıştır. 2016 yılı içinde Teknoloji Geliştirme Bölgemizde C blok yapımına başlanmıştır. Ayrıca 1. Organize Sanayi Bölgesinde Teknokent şube binasının yapımı için görüşmeler başlatılmıştır.

http://www.sakaryateknokent.com/

Ekip için tıklayınız.


 Prof. Dr. Tahsin ENGİN-Sakarya Teknokent Genel Müdürü

tahsinengin@sakaryateknokent.com

          Prof. Dr. Tahsin Engin; 1992 yılında Hacette Üniversitesi’nden makina mühendisliği lisans diplomasını, 1996 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden yüksek lisans diplomasını ve 2000 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden doktora diplomasını almıştır. 1992-1994 yılları arasında Van Çimento Tic. A.Ş.’ye döner fırın ve değirmenlerden sorumlu üretim mühendisi olarak görev yapmıştır. 1994-1997 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Termodinamik ana bilim dalında araştırma görevlisi, 1997-2000 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Hidromekanik ve Hidrolik Makinalar ana bilim dalında araştırma görevlisi, 2000-2008 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Hidromekanik ve Hidrolik Makinalar ana bilim dalında yardımcı doçent, 2008-2013 arasında aynı bölümde doçent olarak görev yapmıştır ve Mayıs 2013’ten itibaren de yine aynı bölümde profesör olarak görev yapmaya devam etmektedir.
2001-2003 yılları arasında TÜBİTAK NATO B1 bursu ile University of Nevada/Reno (ABD) doktora sonrası araştırmalarda bulunmuş ve bu süreçte 2 büyük araştırma projesinde yürütücü yardımcısı ve araştırmacı sıfatıyla bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir. Aynı yıllarda sözü edilen üniversite bünyesinde kurulu Enerji Tarama Merkezi’nde (Energy Assessment Center) “uzman” olarak görev almış ve çok sayıda sanayi kuruluşuna enerji tasarrufu ve geri kazanımı konularında teknik raporlar hazırlamış ve uygulamaya geçirmiştir. Bu 2 yıl zarfında ABD’deki üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarını yakından incelemiş ve bu çalışmalarda aktif olarak görev almıştır. Son 10 yıldır TÜBİTAK TEYDEB (1001, 1511, 1512) kapsamında çok sayıda projede hakemlik ve izleyici hakem görevlerinde bulunmuştur. Halen aralarında Arçelik, Başak Traktör A.Ş., Kale Oto Radyatör A.Ş., Ulusoy Elektrik, Daikin, Özgüney Elektrik, İhlas Ev Aletleri, AZP Transformatör ve Federal Elektrik gibi büyük ölçekli firmaların da yer aldığı çok sayıda firma ile üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar-Ge çalışmaları yürütmekte ve yaptırdığı yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bu ortak çalışmalar üzerine kurgulamaktadır. 2005-2010 yılları arasında 1 adet ARDEB (1001), 1 adet DPT projesi yürütmüş ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Ayrıca 2011-2014 yılları arasında 3 yıl süreyle TÜBİTAK–TEYDEB (MAKİTEG-USETEG) danışma kurulu üyeliği yapmış ve bu süreçte yaklaşık 800 projenin (1501, 1507, 1509) değerlendirmesinde bulunmuştur.
Uluslararası prestijli dergide (SCI & SCI-Expanded) yayınlanan 25 bilimsel makalesi, 30 civarında ulusal/uluslararası kongre/sempozyum bildirisi ve birçok endüstriyel raporunun yanı sıra, biri Akışkanlar Mekaniği (980 sayfa) diğeri ise Diferansiyel Denklemler (650 sayfa) konusunda iki çeviri kitabı bulunmaktadır. 2008, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından Telif ve Çeviri Eser Ödülüne layık görülmüştür.
Prof. Dr. Tahsin Engin yaklaşık 2,5 yıldır Sakarya Teknokent’te genel müdür olarak görev yapmakta, ayrıca bu şirket bünyesinde bir birim olarak 2 yıldır faaliyet gösteren ADAPTTO’nun yöneticisi olarak çalışmaktadır. ADAPTTO’da özellikle 1., 2. Ve 3. Modül kapsamında aktif olarak çalışmış, birçok eğitim-farkındalık faaliyetlerinin düzenlenmesine öncülük etmiş, bunun yanı sıra akademisyenlerin proje destek fonlarından yararlanmasında aktif mentör olarak çalışmış ve ADAPTTO’nun akademisyen portalını yönetmiştir. ADAPTTO’da 3. Modül kapsamında ise gerek akademik danışmanlık, gerekse Ar-Ge ortaklığı niteliğinde toplamda 15 kontratlı projenin başlatılmasında öncü rol oynamış, bu projelerin bazılarında bizzat Ar-Ge proje ortaklığı çalışmaları yürütmüş ve yürütmektedir. Prof. Dr. Tahsin Engin son 2 yıldır aktif olarak ülkemiz genelindeki tüm TTO etkinliklerine katılmış ve bu süreçler konusunda önemli deneyim kazanmıştır.


Bilal ÇİNİCİ-Sakarya Teknokent Genel Müdür Yardımcısı

bilalcinici@sakaryateknokent.com

         Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayan Bilal Çinici, 2001-2005 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Makine Mühendisi olarak lisans diplomasını almıştır. Askerlik dönüşü, 2006-2007 yılları arasında Ada Kurtarma adlı yeni kurulmuş bir fabrikada 1,5 yıl süre ile firmanın tek mühendisi olarak görev almıştır. Bu kapsamda firmada bulunan tüm departmanlarda görev almış olup; tasarım, üretim, montaj, ürün geliştirme alanlarında etkin bir rol oynamıştır.
2007- 2008 yılları arasında İngiltere Cambridge’de, LSI International adlı bir kolejde 7 aylık İngilizce dil eğitimine katılmıştır. Bu süre zarfında dünyanın 3. büyük araba kiralama şirketi olan “AVIS Rental Car” şirketinde 4 aylık (birebir İngilizce konuşarak) çalışma tecrübesi edinmiştir.
Bilal Çinici; Türkiye’ye döndükten sonra hiç ara vermeden, Hyundai-Assan şirketinde Proses Geliştirme Mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. Bir yıl süre ile geri dönüşüm için maliyet azaltma aktiviteleri, yeni model gereksinimi, yeni ekipmanlar kurulumu, üretim bakımlarında iyileştirmeler, robot ekipmanları optimizasyonu, verimlilik ve üretim iyileştirme alanlarında çalışma imkanı bulmuştur. Otomotiv firmasında çalışmanın da avantajını kullanarak 2009-2010 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır.
2009-2011 yılları arasında Bosch-Siemens Ev Aletleri şirketinde Mekanik Tasarım Mühendisi olarak göreve başlamıştır. 3 yıl süren ve 15M€ luk bir projenin; 5 kişilik Türkiye ayağında gövde dizayn sorumlusu olarak çalışmıştır. Yeni bir ürün lansmanının ardından BSH Almanya tasarım merkezinde “Geliştirme Yöneticiliği” adında özel bir stajyer programına seçilmiştir. Bu programda Çin, Türkiye ve Almanya’dan gelen 4 mühendisle beraber 1 yıl boyunca uzun vadeli bir projede yer almıştır. Bosch Ar-Ge merkezinin bulunduğu Heidenheim Almanyada 4 aylık Almanca eğitimi almıştır.
Oradaki eğitimini tamamladıktan sonra 2012 yılında tekrar Bosch-Siemens şirketine dönmüş ve Ar-Ge tasarım uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Bu alanda yeni ev aletleri geliştirme için süreç ve proje yöneticiliği yapmıştır. 2 uzman ve 4 mühendisten oluşan Mekanik Tasarım takım liderliğini üstlenmiştir.
Bilal Çinici; 2015 yılsonu itibariyle Sakarya Teknokent A.Ş. bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca bu şirket bünyesinde 1 yıldır faaliyet gösteren ADAPTTO’nun bir yöneticisi olarak çalışmaktadır. ADAPTTO’da özellikle “Üniversite Sanayii İşbirliği” 3. Modül koordinatörlüğünde aktif olarak rol oynamaktadır. 2016 yılı ile Sakarya Üniversitesi’nde Otomotiv mühendisliği alanında doktorasına başlamış bulunmaktadır.

 

 


© Üniversite Sanayi İşbirliği Merkez Platformu Resmi Web Portalı 2015  |   Yazılım & Tasarım  OMEDYA