SAM


sam

İletişim Bilgileri

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü ETGB Anadolu Teknoparkı No:107-103 ESKİŞEHİR.

Telefon: 0222 323 82 76 

mail@seramikarastirma.com.tr

http://www.seramikarastirma.com.tr/

Seramik Araştırma Merkezi; Türk Seramik Sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet ortamında araştırma, teknoloji geliştirme ve inovasyon ihtiyaçları karşısında Anadolu Üniversitesi, TÜBİTAK ve Türk Seramik Sektörü desteği ile 19 Mart 1998 tarihinde TÜBİTAK'ın Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı (ÜSAMP) kapsamında kurulmuştur. Bu dönemde Seramik Araştırma Merkezi sektörel ilişkileri sayesinde Üniversitenin bilim ve teknoloji altyapı imkânlarını da kullanarak oldukça önemli çalışmalar yapmıştır. 31 Aralık 2006 tarihinde TÜBİTAK’ın ÜSAMP programını sonlandırmasının ardından diğer merkezler ile birlikte tüzel kişilik arayışına gidilmiştir. TÜBİTAK yönlendirmesi, katılımcı kuruluşları temsil eden yönetim kurulu kararı ve Anadolu Üniversitesi bilgi ve görüşleri doğrultusunda 26 Nisan 2007 tarihinde Seramik Araştırma Merkezi, 19 üyesinin ortaklığında şirketleşme sürecini gerçekleştirerek Ar-Ge İktisadi İşletmesi statüsünde yeni Tüzel kişiliğini kazanmıştır. Şirketleşme süreci sonrası Seramik Araştırma Merkezi ortaklarının hisselerinin%50’sini Anadolu Üniversitesi’ne devretmesi Üniversite-Sanayi ortaklı bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. 15 Nisan 2009 tarihinde TÜBİTAK ile IŞBAP (İş birliği Ağ ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri) Projesi sözleşmesini imzalayan ve bu proje kapsamda 15 Temmuz 2012 tarihine kadar TÜBİTAK desteği alan Seramik Araştırma Merkezi A.Ş. çalışmalarını; Anadolu Üniversitesi ve Türk Seramik Sektörü katkılarıyla ETGB Anadolu Teknoparkında sürdürmektedir.

ferit kasap

Ferit KASAP

Genel Müdür

feritk@anadolu.edu.tr

Ferit KASAP 1958 yılında Ereğli’de doğmuştur. 1980 yılında Anadolu Üniversitesi, Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Kendisi 1980 yılından beri GLİ Seyit Ömer Kömür İşletmesi, Maden Tetkik Araştırma Genel Müdürlüğü Sondaj Daire Başkanlığı, Türkiye Çimento ve Toprak Sanayi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Niğde Çimento Sanayi Genel Müdürlüğü, Ankara Çimento Sanayi Genel Müdürlüğü ve Konya Krom Manyezit Sanayi Genel Müdürlüğünde çeşitli kademelerde mühendis ve yönetici olarak görev yapmıştır. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine emrine atanmış olup, Seramik Araştırma Merkezi’nin Kalite Yönetim Sistemi ve TÜRKAK Laboratuvar Akreditasyonu çalışmalarında bulunmuştur. Anadolu Üniversitesi Bitki İlaç ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi Sekreterliği ve Anadolu Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Sekreterliği görevlerini de yürüten Ferit KASAP 2010 yılından bu yana ETGB Anadolu Teknoparkında faaliyetini sürdüren Seramik Araştırma Merkezi AŞ’nin Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

 
alpagut kara

Prof. Dr. Alpagut KARA

Ar-Ge Koordinatörü

akara@anadolu.edu.tr

Prof. Dr. Alpagut KARA 1967 yılında Sinop’ta doğmuştur. 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Metalürji Mühendisliği Bölümü’nden lisans, 1991 yılında Leeds Üniversitesi, Mühendislik Seramikleri programından yüksek lisans ve 1999 yılında Bath Üniversitesi, Malzeme Bilim ve Mühendisliği Bölümü’nden doktora unvanını almıştır. Kendisi 1999 yılından beri Anadolu Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yukarıda belirtilen akademik faaliyetler dışında Prof. Dr. Alpagut KARA 2007-2010 yılları arasında bir teknopark şirketi olan Seramik Araştırma Merkezi A.Ş’nin ar-ge koordinatör yardımcılığında bulunmuştur. 2010 yılından bugüne de bu merkezin ar-ge koordinatörü olarak görev almaktadır. Kendisi aynı zamanda 2004 yılından beri SiAlON seramikleri ve kompozitlerinin geliştirilmesi üzerinde faaliyet gösteren bir teknopark şirketi olan MDA İleri Teknoloji Seramikleri Ltd. Şti.’nin kurucu ortakları arasındadır. Ayrıca, 2010 yılından beri Türk Seramik Derneği (TSD) yönetim kurulu ve 2011 yılından beri Türk Seramik ve Refrakter Üreticiler Derneği (SEREF) yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmaktadır. 2010 yılından beri de TSE:MTC 10 Seramik Karolar ayna komite üyesidir.