Bizi takip edin
Diller tr en

Antalya OSB


antalya osb

İletişim Bilgileri

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Mah. 5. Cadde No:5 Döşemealtı / Antalya

Telefon: 0 242 258 11 00 

antalyaosb@antalyaosb.org.tr

https://www.antalyaosb.org.tr/tr

 

1976 yılında Antalya Ticaret Sanayi Odası öncülüğünde, 09.06.1976 tarih ve 7/12106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Antalya'da Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karar verilmiştir. Yer ve sınırları tespit edilerek ülkemizde kurulan ilk Organize Sanayi Bölgelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Bölgemiz şehir merkezine 26 kilometre, Akdeniz Üniversitesi’ne 25 kilometre, Antalya Limanı’na 35 kilometre, Havaalanına 40 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca 90 kilometre uzaklıktaki Burdur'da demiryolu bulunmaktadır.

Antalya'da Organize Sanayi Bölgesi I. Kısım alanı: 198 Ha, 2. Kısım alanı: 186 Ha, 1 nolu Tevsi Alanı: 84 Ha, 2 nolu Tevsi Alanı: 194 Ha, 3 Nolu Tevsi Alanı: 30 Ha olup toplam 692 hektarlık alandan oluşmaktadır. Bölgede 328 adet çeşitli büyüklükte sanayi parseli bulunmaktadır.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bürokrasinin en aza indirilmesi ve zaman kaybının önlenmesi amacıyla doğrudan Organize Sanayi Bölgesine hizmet veren ve kendi idari yapıları içerisinde teşkilatlanmış bulunan, 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirmiş, Antalya Valisi’nin başkanlığını yaptığı Müteşebbis Heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasından 5 üye, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan 1 üye ve Genel Kurulda Sanayicilerimiz arasından seçilen 8 üye olmak üzere toplam 15 üyeden oluşmaktadır. Müteşebbis Heyet Bölgenin en büyük karar organıdır. Müteşebbis Heyetin içinden seçilen 5 üyeden oluşan Yönetim Kurulu ve 2 üyeden oluşan Denetleme Kurulu ise Bölge ile ilgili her türlü mali, idari ve teknik konularda karar verip yürütmeyi ve denetlemeyi sağlamaktadır.

Dünya ve Türk Turizm sektörünün en önemli merkezlerinden biri olan Antalya ilinde, turizm sektörünü destekleyecek sanayi yatırımlarının da bulunması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Binlerce yıllık tarihi ile açık hava müzesi, doğal güzellikleri, denizi ve güneşi ile tabiat harikası olan ilimizin; ihtiyaçlarını dikkate alarak, çevre kirliliğine sebep olmayacak sanayi türlerini seçmek. Sanayi yatırımlarını bir araya toplayıp, düşük maliyetli ve her türlü altyapısı hazırlanmış sanayi parsellerini üretmek, tahsis etmek, yapım ve işletme aşamalarında kontrol etmek, gelişmelerini sağlamak bölgemizin amacıdır.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin sağladığı mali, lojistik avantajlar ile kentin doğal avantajları birleştiğinde yatırımcılar için çok önemli ve düşük maliyetli bir yatırım ortamı oluşmaktadır. Bugün tahsis edilen parsel açısından %100 doluluk oranına ulaşan bölgemizde 272 firma faaliyette bulunmaktadır.

Organize Sanayi bölgemize bugüne kadar yapılan yatırımların toplamı 200 milyon dolara yaklaşmıştır.

Antalya ilinin turizm dokusuyla uyumlu çevre kirliliği yaratmayan ticaret yapmaya özen gösteren bölgemizde faaliyet gösteren başlıca sektörlerimiz Gıda, Ahşap-Mobilya, Kağıt-Ambalaj, Tarım-Gübre-Kimya, Makina-Metal-Enerji, Plastik-Polyester-Akrilik, İnşaat-Yapı’dır.

Yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir merkez olan Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin doğrudan yaratmış olduğu istihdam bugün itibariyle 13.000 kişiye, ticaret hacmi 8 milyar TL’ye ihracatı ise 500 milyon USD’ye ulaşmıştır. Ekonomimize katkısı her geçen gün artan Antalya Organize Sanayi Bölgesi yatırım, istihdam, üretim rakamları ucuz altyapı hizmetleri ve çevreci özellikleri ile Türkiye’nin en iyi ilk 5 bölgesinden birisidir.

Bölgemiz tamamlanmış bulunan elektrik işletme bakım, doğal gaz, içme-kullanma suyu, peyzaj ve regreasyon, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi, çamur geri devir pompa istasyonu, itfaiye, haberleşme, personel lojmanları, güvenlik dahili yolları, PTT şebekesi, alış-veriş merkezi, kademe dükkanları, camisi, kreşi, oteli, sosyal tesisleri ve atölyesi ile tüm gelişmiş organize sanayi bölgeleriyle rekabet edebilecek düzeyde olup her türlü hizmet yapılabilmektedir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi TS.EN-ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sertifikası sahibi olup sanayicilerimize verilen hizmetlerin kalitesi tescil edilmiştir.

Hizmet üretirken çevreye ve insana duyarlılığımızı ortaya koymak, sosyal sorumluluk bilinci ile bulunduğumuz bölgede kültürel ve ekonomik gelişime katkı sağlayacak işlere imza atmak, aydınlık geleceğimizin teminatı olan genç insanımıza yatırım yapmak sorumluluğumuzdur. Etik değerlere sadık, yasalara, kişi ve kuruluşlara saygılı biçimde hareket etmek, şeffaf hizmet anlayışıyla güvenilirliğimizi korumak ana ilkelerimizdir.

Hedefimiz katma değeri yüksek yatırımları bölgemize kazandırarak, insana ve çevreye saygı prensibiyle çalışarak, firmalarımız arasında dayanışma ve işbirliğini arttırarak Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin dünyadaki en önemli ve en rantabl yatırım merkezlerinden biri olması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmek olacaktır.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi 11 Temmuz 2017 tarihinde ‘’Antalya OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu Heyet Protokolü’’ imza törenini gerçekleştirmiştir.

Yapılabilirlik raporunu hazırlayarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na online başvurusunu gerçekleştirmiştir.

Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Genç Organize Sanayi Derneği ortaklığı ile kurulmuş olan Antalya OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi, katma değerli ve nicelikten önce niteliğiyle öne çıkan bir alan, yeni bir sentez ve bütünleşik yaklaşım ile cazibe merkezi olan her türlü yerli ve yabancı araştırmacıyı çeken sosyal bir yaşam alanı özelliği taşıyan ,inovatif vizyon oluşturan ,tematik olmamakla birlikte biyoteknoloji alanında ön planda olmayı hedefleyen bir yapı olarak 2021 yılı içerisinde inşa sürecinin tamamlanması ve faaliyetlerine devam etmesi ön görülmektedir.

ali bahar

Ali BAHAR

Yönetim Kurulu Başkanı

ali@antbahar.com.tr

1969 yılında Antalya Şarampol’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan Bahar, Anadolu Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi diplomasına da sahiptir. Vatani görevini tamamladıktan sonra inşaat mühendisliğini bırakıp ticaret hayatına atıldı. Soyadlarını verdikleri Bahar Grup bünyesinde 1995 yılından bu yana üretim yapmakta, daha önce alım satımını gerçekleştirdikleri ürünlerin üretimine de başlayarak ticaret hayatına devam etmektedir.  OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeliği, Antalya OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekilliği, Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı, Antalya OSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve ATSO Meclis Üyeliği görevlerini sürdüren Bahar, evli ve iki çocuk babasıdır.

 
ilhan metin

İlhan METİN

Bölge Müdürü

ilhanmetin@antalyaosb.org.tr

1969 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antalya’da tamamladı. 1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini tamamladı. 1991 yılından bugüne dek Antalya Organize Sanayi Bölgesinde görev yapmakta olup halen Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürü görevini yürütmektedir.  8. Dönemde Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve 9. 10. 11. ve 12. Dönemlerde de EMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Metin, evli ve iki çocuk babasıdır.

sima sapan

Sima SAPAN

Ar-Ge Birim Sorumlusu

simakor@antalyaosb.org.tr

1990 yılında Antalya’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Antalya’da tamamlamıştır.2014 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme Lisans bölümünden mezun olmuştur. Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır.2015 yılından bugüne dek Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Ar-Ge Birim Sorumlusu görevini yürütmektedir. Sapan evlidir.