Bizi takip edin
Diller tr en

ATABAY Kimya


atabay

İletişim Bilgileri

ATABAY Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş., Acıbadem, Köftüncü Sokak No.1, Kadıköy, İstanbul 34718 Türkiye

Telefon: 0 216 326 69 65

info@atabay.com

https://atabay.com/

Atabay’ın tarihçesi 1939 senesinde Eczacı Ö. Kemallettin Atabay tarafından ‘Şark Merkez’ Ecza Deposu kurulmasıyla başlar.  1955 senesinde Tophane İlaç Fabrikası’nda beşeri ilaç üretimine başlamış bunu 1967 senesinde şu anda bulunduğu Acıbadem Atabay İlaç Fabrikası A.Ş. merkezine taşıyıp modernleştirmiştir.  1970 senesinde Gebze’de Atabay Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. altında ilaç etkin hammaddesi üretimine ve 1975 senesinde yine Gebze’de Atabay Tarım ve Veteriner İlaçları A.Ş. altında zirai ilaç hammaddesi ve zirai ilaç üretimine başlamıştır. 

Tüm tesisler kuruldukları seneden itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından GMP onayına sahiptir.  Hammadde üretim tesisleri 1985 senesinde Amerikan Sağlık Bakanlığından FDA ve 2002’de Avrupa Sağlık Bakanlığı Otoritesinden EU GMP sertifikalarını almıştır. Bitmiş ilaç üretim tesisleri ise 2019’dan itibaren EU GMP sertifikasına sahiptir.

2019 senesinde T.C. Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’ndan akreditasyonunu almış ArGe Merkezi Farma, Biyoteknoloji ve Geleneksel Bitkisel Tıbbı İlaç üzerine yeni ürünler geliştirmektedir. Ülkemizin 8 büyük üniversitesi ile üniversite – sanayi işbirliği projeleri geliştirmekte olup, ulusal kamu ArGe Merkezi olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile de stratejik ArGe projeleri yürütmektedir.

Öncelikli ürünler olarak: 2010 senesinden beri etkin hammadde ve bitmiş ürünü yapmakta olduğumuz antiviral ilaç ENFLUVİR (Oseltamivir), 2011 senesinden beri geliştirmekte olduğumuz PAROL İNFÜZYON (Paracetamol), 2013 senesinden beri steril üretim şırınga tesislerinde ürettiğimiz Enox (Enoksaparin) ve son senelerde geliştirdiğimiz HEDNAVİR (Entekavir)  ve TERNAVİR(Tenofovir)  sayabiliriz. Atabay %100 yerli sermayelidir ve 3. Kuşak yönetimdedir.

doğan taşkent

Doğan TAŞKENT

Ar-Ge ve İnovasyon Direktörü

dogan.taskent@atabay.com

1993 yılında ETH Zürich Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olmasının ardından, MIT’de araştırma ve Polytechnic Institue of NYU Üniversitesinde Elektrofizik ve Teknoloji MBA konularında Yüksek Lisans dereceleri alarak mezun oldu.

1998-2005 yıllarında Lucent Technologies Bell Laboratories’de  Fiberoptik Ağ Sistemleri Grubunda Ar-Ge mühendisi, yönetici ve uzman eğitimci olarak görev aldı. Bu süre zarfında dünyada birçok telekom şirketinin değişik kıtalardaki fiberoptik ağ altyapılarının tasarlanmasında, yönetilmesinde ve hayata geçmesinde değişik görevler üstlendi.

2006-2007 senelerinde Lucent Technologies Istanbul ofisinde CTO olarak görev almıştır. 2008 - 2018 senelerinde Arkan & Ergin Kurumsal Finansman bünyesinde Türkiye’de telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, girişimcilik eko sisteminin geliştirilmesi, teknoloji transferi ortamının yaratılması ve şirket yapılandırma danışmanı olarak çalışmıştır.  Atabay İlaç ARGE ve İnovasyondan sorumlu Yönetim Kurulu üyeliği, Mentor Network Turkey ile  kurum içi inovasyon ve girişimcilik eğitimleri ve Koç Üniversitesi  ile stratejik düşünce, ve teknoloji yönetimi eğitimleri vermektedir.

2500+ startup dinlemiş, 300+ startup’a mentörlük vermiş, 100+ startup şirketinin hayata geçmesinde rol oynamış ve 55+ teknoloji transfer ofisiyle çalışmış, 200 üstünde sınıf içi seminer ve konuşmalarında 10,000 kişiye ulaşmıştır.

MIT Enterprise Forum Türkiye kurucu başkanlığını, Ege Üniversitesi Teknopark kurucu yönetim kurulu üyeliği, Teknoloji Transferi Profesyonelleri Derneği kurucu yönetim kurulu üyeliği, Endeavor Türkiye danışma kurulu üyeliği, İsviçre Ticaret Odası yönetim kurulu başkanlığı, DEIK İsviçre Konseyi başkan vekilliğini yapmıştır. Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) yönetim kurulu üyesidir.