Bizi takip edin
Diller tr en

ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş.


enka

İletişim Bilgileri

Balmumcu Mah., Zincirlikuyu Yolu No: 10, ENKA Binası 1, Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0212 376 10 00

enka@enka.com

https://www.enka.com/tr/

ENKA her ikisi de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun inşaat mühendisleri olan rahmetli Şarık Tara ve eniştesi Sadi Gülçelik arasında bir ortaklık olarak 1957 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda ENKA’nın resmi unvanı “Şarık Tara ve Sadi Gülçelik ve Ortakları ENKA Kollekif Şirket” olup İstanbul’da bir ortaklık olarak tescil edilmiştir.

Daha sonraları hızlı bir büyümenin ardından 1967 yılında şirket ortaklığı Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca, bir anonim ortaklığa dönüştürülmüş ve ismi de “ENKA İnşaat ve Sanayi Anonim Şirket” olarak değiştirilmiş ve 04.12.1967 tarih ve 3223 sayılı Ticaret Sicil Gazetesinde tescil işlemi yapılmıştır.

1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasını takiben ENKA hisseleri borsada işlem görmeye başlamıştır.

Halihazırda yaklaşık %12’si Borsa İstanbul’da işlem gören ENKA, mühendislik ve inşaat, enerji üretimi, gayrimenkul yatırım ve yönetimi ile ticari faaliyetlerde bulunmaktadır. Mühendislik ve İnşaat alanında kuruluşundan beri ENKA Türkiye’de 7.1 milyar ABD Doları’na denk gelen 130 adet proje üstlenmiş ve yurtdışında da 43.8 milyar ABD Doları değerine denk gelen 414 adet proje gerçekleştirmiştir.

Enerji üretimi alanında ise, Türkiye’de toplam 4100 MW kurulu güç kapasiteli Gebze, Adapazarı ve İzmir doğalgaz kombine çevrim elektrik santrallerine sahip olan ENKA, Gürcistan’da Yap-İşlet modeli ile yapımını gerçekleştireceği toplamı 433 MW kapasiteli Namakhvani (333 MW) ve Tvishi (100 MW) hidroelektrik santrallerini kapsayan Namakhvani Projesi’nin çalışmalarına devam etmektedir.

Gayrimenkul sektöründe ise Rusya’da, A sınıfı ofis binalarıyla alışveriş merkezlerinin yatırım ve yönetimini sürdürmektedir. Bu segmentte sene sonu itibarıyla, tamamı Moskova’da bulunan yaklaşık 370 bin metrekare A sınıfı net kiralanabilir ofis alanına, bir otele ve biri hariç tamamı Moskova’da olan yaklaşık 350 bin metrekare kiralık alanı bulunan alışveriş merkezlerine sahip bulunulmaktadır.

Ticari faaliyetler alanında ise iş makineleri, ağır taşıtlar ve endüstri ürünlerinde dünyanın güvenilir markalarının satışı yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, yazılım geliştirme faaliyetlerini de ENKA Systems iştiraki üzerinden gerçekleştirmektedir.

2020 yılının sonunda ABD doları bazında, ENKA’nın özsermayesi 6,69 milyar, net nakit pozisyonu 4,22 milyar, konsolide cirosu 1,66 milyar ve konsolide kârı ise 643 milyon olmuştur.

mehmet ertem

Mehmet ERTEM

İcra Kulu Üyesi – ENKA Tasarım Merkezi Direktörü

İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği’nde devam etmiştir. Mezun olduktan sonra Telerko Cable şirketinde işe başlamıştır. 1996 yılında ENKA İnşaat’ta Tengiz şantiyesinde başladığı elektrik grup sorumlusu pozisyonundan sonra sırasıyla; Bautino, Aktau ve Tengiz projelerinde çalışan Ertem, 2001 yılında ENKA Power bünyesinde İzmir Elektrik Üretim Ltd. şirketinde önce devreye alma ardından da işletme mühendisliğinde bulunduktan sonra santral işletme müdür yardımcılığı görevine getirilmiştir. Bu görevini sürdürmekte iken ENKA İnşaat tarafından yapımına başlanması planlanan Almaty Energy Center projesinde devreye alma ve mühendislik müdürü olarak yeni bir görevlendirme yapılmıştır. Yaklaşık bir yıl devam eden bu görevin ardından 2008 yılından itibaren önce Yayva Kombine Çevrim projesi, ardından da West Qurna-II GTPP projelerinde mühendislik müdürlüğü yapmıştır. Bu projelerin hemen ardından, Bazyan ve Besmaya Kombine Çevrim projelerinde ENKA mühendislik grup müdürlüğü görevini sürdürmüştür. Son olarak ENKA bünyesinde tasarımı gerçekleştirilen tüm projelerin tasarımlarının yapıldığı Tasarım Merkezinin Direktörlüğü ve şirketin İcra Kurulu Üyeliği görevine devam etmektedir.