Bizi takip edin
Diller tr en

Koç Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcılığı


koç

İletişim Bilgileri

Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Yolu

34550 Sarıyer, İstanbul/Türkiye

Telefon: +09 212 338 12 50

vprd@ku.edu.tr

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi’nin araştırma misyonu, evrensel bilime nitelikli ve özgün katkılarda bulunmak, Türkiye’nin entelektüel, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimini yararlı bir şekilde etkilemektir. Öğretim üyeleri kendi bağımsız araştırmalarını sürdürürken, disiplinlerarası işbirliğine önem vermekte, stratejik alanlarda takım olarak çalışmaktadırlar.

Araştırma ve Geliştirmeden sorumlu Rektör Yardımcısı (AGSRY) üniversitenin araştırma politikalarından sorumludur, ana hedeflerinden biri üniversite dışından desteklenen araştırma fonlarını artırmak ve üniversitenin araştırma alanında konumunu güçlendirmektir. 

Üniversitenin araştırma hedeflerine ulaşması için destek veren iki direktörlük Proje Yönetim Ofisi Direktörlüğü (pmo.ku.edu.tr) ve Sponsorlu Araştırmalar Ofisi Direktörlüğü (sro.ku.edu.tr) AGSRY’e bağlı olarak hizmet vermektedirler. Teknoloji Transferi Koordinatörü de AGSRY Ofisi (vprd.ku.edu.tr) bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

ebru tan

Ebru TAN

Proje Yönetim Ofisi Direktörü

etan@ku.edu.tr

1985 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1989 yılında lisans, Florida Üniversitesi’nden de 1993 yılında İşletme alanında yüksek lisans (M.B.A) derecesi almıştır.  Mart 2002 yılından beri Koç Üniversitesi’nde çalışmakta olup,  Mart 2002- Eylül 2009 yılları arasında Kurumsal İlişkiler Koordinatörü, Ekim 2009-Ocak 2022 arasında Araştırma, Proje Geliştirme ve Teknoloji Transferi Direktörü,  Şubat 2002-Nisan 2023 yılları arasında Teknoloji Transferi Direktörü olarak görev yapmıştır.  Koç Üniversitesi’ne katılmadan önce, çalıştığı kurumlar Şark Sigorta, Florida Üniversitesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Chemical Bank ve BNP AK Dresdner Bank A.Ş.’dir.  Bu kurumlarda araştırma ve kurumsal pazarlama alanlarında görev yapmıştır.  Üniversite sanayi işbirliği, proje geliştirme, proje yönetimi, müzakere ve ilişki yönetimi, inovasyon yönetimi uzmanlık alanları arasındadır.

     
erdem alaca

Prof. Dr. B. Erdem Alaca

Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Asosye Rektör Yardımcısı

Sponsorlu Araştırmalar Ofisi Direktörü

B. Erdem Alaca (https://www.webofscience.com/wos/author/record/M-7279-2015) 1997 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği Bölümü’nde sırasıyla öğretim ve araştırma asistanlıkları ile Teaching Fellow görevlerinde bulundu. Aynı üniversiteden 1999’da yüksek lisans ile 2003’te doktora derecelerini aldı. Ardından öğretim üyesi olarak katıldığı Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde halen içerisinde 1000 sınıfı bir temizoda barındıran Mekanik Karakterizasyon Laboratuvarı’nın yöneticiliğini yapmaktadır. Aynı zamanda 2022 senesinden itibaren Sponsorlu Araştırmalar Ofisi’nin kurucu direktörü olarak çalışmaktadır. Araştırma alanları içerisinde nanometre ölçeğinde mekanik davranışın karakterizasyonuna yönelik test ve modelleme, mikro ve nano boyutlu üretim, nanoelektromekanik sistemlere dayalı hassas aygıt geliştirme yer almaktadır. Mühendislikten fen bilimlerine geniş bir yelpazedeki öğrencilere, tatbiki olarak mikro ve nano boyutlu üretim, nano elektromekanik sistemler ve mekanik algılayıcılar alanlarında dersler vermektedir. 2016-2017 Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Araştırmada Üstün Başarı ve Öğretimde Üstün Başarı Ödülleri, 2017 Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü, 2009 Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü ve 2002-2003 Illinois Üniversitesi Mezunlar Derneği Teaching Fellow ödüllerine layık görülmüştür. Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Milli Komitesi ile IEEE üyesidir.