Bizi takip edin
Diller tr en

Mühendislik Dekanları Konseyi


mdk

İletişim Bilgileri

http://mdk.anadolu.edu.tr/

19 Ocak 2001 tarihinde kurulan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerin mühendislik ve mühendislik-mimarlık fakülte dekanlarından oluşan Mühendislik Dekanları Konseyi Mühendislik Dekanları arasında deneyimlerin paylaşıldığı, iyi uygulamaların tartışıldığı, güçlü ve zayıf yönlerin irdelendiği, iletişimi güçlendiren bir platform haline gelmiştir. Konseyin başlıca amacı ülkemizde mühendislik eğitiminin sorunları üzerinde görüş alışverişinde bulunmak, mühendislik eğitiminin etkin ve verimli bir biçimde yürütülmesini sağlamak üzere öneriler geliştirmek, bu önerilerin gerçekleştirilmesi yönünde çaba sarf etmek ve gerekli girişimlerde bulunmaktır.

 

berna dengiz

Prof. Dr. Berna DENGİZ

MDK Genel Sekreteri

bdengiz@baskent.edu.tr

Gazi Üniversitesinden 1994 yılında mezun olan Berna Dengiz 1978 yılında AİTİA ve 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde yüksek lisans, 1987 yılında ise Gazi Üniverstesinde  Endüstri Mühendisliği doktora derecesini alarak aynı yıl yardımcı doçent, 1992 yılında doçent, 1998 yılında profesör kadrosuna atandı. 1996-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi dekan yardımcılığı, 2001 yılında dekan vekilliği görevlerini yürüttü.

2005 yılında Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünde çalışmaya başladı. 2008 yılında atandığı Mühendislik Fakültesi dekanlık görevine halen devam etmektedir.

Dr.Dengiz 1994 yılında NATO-B2 programı bursiyeri olarak ABD de Pittsburgh Üniversitesinde araştırmalar yapmıştır. 1996 ve 2002 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundadion) uluslararası ikili işbirliği desteğiyle  Pittsburgh ve Auburn Üniversitelerinde araştırmalar yürüttü.  2002 yılında bir yıl (sebatical) iznini ABD Auburn üniversitesinde çalışarak geçirdi.

Prof. Dr. Berna Dengiz birçok ulusal ve uluslararası kuruluşta çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunlardan bazıları; Türkiye Merkez Bankası Bilgi İşlem ve İstatistik Genel Müdürlüğünde Danışman, ODTÜ Modelleme ve Simülasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (MODSIMMER) danışma kurulu üyesi, TUBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu Danışma Kurulu üyesi, KOSGEB-Başkent Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi Koordinatörü, OSTİM Medikal Küme Danışma Kurulu Üyesi, Başkent Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırma Merkezi (TOCAM) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Prof. Dr. Berna Dengiz bir çok kamu kuruluşu ve özel sektör kuruluşlarında yürütülen projelerde proje yürütücüsü veya danışman olarak çalışmıştır. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde çalışan, yürütücülük yapan, Dr. Dengiz Türkiye’de ve dünyada kadın konusunda Ulusal ve uluslararası kongre ve çalıştaylar düzenlemiştir.

Dr. Dengiz, Yöneylem Araştırması ve Yönetim Bilimine yaptığı bilimsel katkıları, akademik dünyaya kazandırdığı kadın akademisyenler, kadın mühendisler konusundaki araştırmaları nedeniyle 2011 yılında Amerika Birleşik Devletlerin’de INFORMS (Institute for Operations Research and Management Science-Yöneylem Araştırması ve Yönetim Bilimi Enstitüsü) bünyesindeki WORMS (Women in Operations Research and Management Science) ödülünü Amerika Birleşik Devletleri dışından ilk kez alan bir akademisyendir. 

Ayrıca 2012 yılında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) tarafından verilen “Bilimde Önder  Kadın” ödülünü ve Uluslararası İş ve Meslek Sahibi kadınlar Federasyonu tarafından  verilen “Bilim Kadını ödülü”nü almıştır.  Başkent Üniversitesi önder araştırmacıları arasında ilk yirmiye girerek 2023 yılı Yüksek Performans Ödülü almıştır.

2009 yılından 2022 Ekim ayına kadar Mühendislik Dekanları Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Dengiz, MDK’nın çeşitli komisyonlarında çalışmıştır. 2022 Ekim ayında İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesinde yapılan 39. MDK Genel Kurulu’nda Mühendislik Dekanları Konseyi Genel Sekreterliği’ne seçilmiştir.